"הגיע הזמן שיפסיקו להתעלל בנו": מחאה מול ביתו של גדעון סער נגד הפינויים בכפר שלם ובגבעת עמל

עשרות פעילים ותושבי השכונות מחו על שורת פינויים בחודשים האחרונים, ללא פיצויים לתושבים | חני שמוחה, תושבת גבעת עמל שפונתה מביתה: "גדעון סער לא רוצה לדבר איתנו, אנשים קשישים שפונו מביתם אחרי 75 שנה"

לחצו לקריאת הכתבה המלאה באתר דבר, פורסם בחודש פברואר 2022

כמה חודשים לאחר הפינוי האלים והזכור היטב של שכונת גבעת עמל ב' בתל אביב, וכשבועיים אחרי פינויים נוספים של מספר משפחות בשכונת כפר שלם כשתושבים עדיין ממתינים לפיצויים מובטחים, ואחרים שחוששים מגלי פינויים נוספים; בעוד המדינה מסרבת להכיר בזכויות התושבים על הקרקע, התושבות, התושבים, ופעילים נוספים במחאה מול ביתו של השר גדעון סער (שאגב, מתגורר ממש מעבר לכביש במקום שהיה גבעת עמל ב').

הפעילה החברתית כרמן אלמקייס:

"זה לא הגיוני שתושבי גבעת עמל עדיין לא קיבלו את הפיצויים שמגיעים להם. זה כסף שיושב בממשלה שקראה לעצמה 'ממשלת שינוי', שתחת ידיה יש פינויים בדיור הציבורי, פינויים בשכונת גבעת עמל, פינויים בכפר שלם. מצאנו את עצמנו בתקופה מאוד קשה של פינויים מכל עבר. פניות מפה עד הודעה חדשה על אנשים שמפנים אותם מהבית."

נעה באסל, פעילה חברתית שהגיעה לתמוך בתושבים:

"לזרוק אנשים מהבית זו מדיניות, זה לא אקט חוקי, ומשרד המשפטים לא צריך לאשר את זה. אנחנו רואים שבממשלה הזו המדיניות הזו מתגברת. יש הליך, אין הליך, ישר מביאים משטרה, לא מאפשרים לנהל את ההליכים החוקיים".

לפני כשבועיים פינתה חברת נת"ע, שאחראית לבניית הרכבת הקלה בגוש דן, את מבני המגורים האחרונים בחלק הצפון מזרחי של שכונת כפר שלם, שתוואי הרכבת מתוכנן בו. הפינוי בוצע במהלך בזק ותחת גשם כבד. בסך הכול פונו מהאזור כ-90 משפחות, שרובן קיבלו סכומי פיצוי סוציאליים בלבד, מכיוון שזכויות התושבים בקרקע לא הוסדרו, למרות שרבים מהם יושבים בה משנות החמישים. למרות הצעות חוק שהוגשו ודיונים רבים בכנסת, פיצוי התושבים לא התקדם במשך שנים.

תפריט נגישות

הצטרפו אלינו

לקהילות, קמפיינים והפעילות השוטפת בתנועה של כולנו